- Home
- ยป
- Products We Offer
- »
- High Quality Hydraulic Hose Crimping Machine
High Quality Hydraulic Hose Crimping Machine
Pioneers in the industry, we offer high quality hydraulic hose crimping machine from India.
High Quality Hydraulic Hose Crimping Machine
Product Price: Rs 5,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Details:
| Crimping Capacity | 4 inch |
| Max Hose Size | 4 inch |
| Model Name/Number | SH-210 |
| Machine Type | Hose/Pipe Crimping Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Ms and Ss |
| Application | ALL TYPE HYDRAULIC HOSE |
| Power Rating | 4 kW |
| Machine Structure | Horizontal |
| Brand | SMIT POWER |
| Phase Type | Three Phase |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Machine Weight | 500 kg |
| Country of Origin | India |
| Operation Mode | Hydraulic |
| Power Source | Electric |
Yes! I am InterestedRequest A Callback