- Home
- ยป
- Products We Offer
- »
- Horizontal Hydraulic Hose Crimping Machine
Horizontal Hydraulic Hose Crimping Machine
We are a leading Manufacturer of horizontal hydraulic hose crimping machine from Ahmedabad, India.
Horizontal Hydraulic Hose Crimping Machine
Product Price: Rs 3,50,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Crimping Capacity | 2 inch |
| Operation Mode | Hydraulic |
| Max Hose Size | 2 inch |
| Machine Type | Cap Crimping Machine, Hose/Pipe Crimping Machine |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Application | Marine Hoses, Earthmoving Equipment, Automotive Hoses, Industrial Hoses |
| Machine Structure | Horizontal, Vertical |
| Automation Grade | Automatic |
| Automatic Grade | Automatic, Semi-Automatic |
| Brand | SMIT |
| Phase Type | Three Phase |
| Voltage | Up to 240 V |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor | Up to 2 HP |
we are leading this industry in manufacturing from past 16 year.
Yes! I am InterestedRequest A Callback