- Home
- ยป
- Products We Offer
- »
- Hydraulic Pipe Crimping Machine for Pipe Fitting Industry
Hydraulic Pipe Crimping Machine for Pipe Fitting Industry
Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer jcb hose pipe crimping machine and horizontal pipe hose crimping machine.
Jcb Hose Pipe Crimping Machine
Product Price: Rs 1,75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Crimping Capacity | 2 inch |
| Operation Mode | Hydraulic |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Model Name/Number | sc-135 |
| Machine Type | Hose/Pipe Crimping Machine |
| Max Hose Size | 2 inch |
| Crimping Force | 100 ton |
| Machine Structure | Vertical |
| Brand | SMIT POWER |
| Phase Type | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Dies | 10 |
| Machine Weight | 300 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Horizontal Pipe Hose Crimping Machine
Product Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Crimping Capacity | 4 inch |
| Operation Mode | Hydraulic |
| Power Rating | 4 kW |
| Model Name/Number | SH-210 |
| Machine Type | Hose/Pipe Crimping Machine |
| Max Hose Size | 4 inch |
| Automation Grade | Automatic |
| Crimping Force | 300 ton |
| Machine Structure | Horizontal |
| Brand | SMIT POWER |
| Phase Type | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Dies | 12 |
| Machine Weight | 500 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Opening | 200MM |
| No Of Dies Per Set | 8 |
| Weight Kg | 500KG |
Yes! I am InterestedRequest A Callback