- Home
- ยป
- Products We Offer
- »
- Vertical Hydraulic Pipe Crimping Machine
Vertical Hydraulic Pipe Crimping Machine
Our range of products include vertical hydraulic pipe crimping machine.
Vertical Hydraulic Pipe Crimping Machine
Product Price: Rs 1,75,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Crimping Capacity | 2 inch |
| Operation Mode | Hydraulic |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Machine Type | Hose/Pipe Crimping Machine |
| Max Hose Size | 2 inch |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Ms and Ss |
| Crimping Force | 100 ton |
| Machine Structure | Vertical |
| Brand | SMIT |
| Phase Type | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Machine Weight | 300 kg |
| Country of Origin | India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback