- Home
- »
- Products We Offer
- »
- Hose Press Crimping Machine
Hose Press Crimping Machine
Providing you the best range of hose press crimping machine with effective & timely delivery.
Hose Press Crimping Machine
Product Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Crimping Capacity | 2 inch |
| Cap Type | M/S, S.S |
| Cap Diameter | 1/4" TO2" |
| Power Rating | 3 kW |
| Operation Mode | Automatic |
| Capacity | quarter to 2 inch |
| Machine Type | Hose/Pipe Crimping Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Max Hose Size | 2 inch |
| Crimping Force | 200 ton |
| Power Requirement | 2–3 kW |
| Power Source | Electric |
| Machine Structure | Horizontal |
| Phase Type | Three Phase |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Machine Weight | 300 kg |
| Country of Origin | India |
| Brand | SMIT POWER |
Yes! I am InterestedRequest A Callback